جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

بلفاروپلاستی (Blepharoplasty) یک جراحی زیبایی است که شامل ترمیم افتادگی پلک‌ها با برداشتن پوست و بافت اضافی چربی و ماهیچه‌ای می‌باشد. با افزایش سن، پوست پلک کشیده شده و ماهیچه‌هایی که آن را نگه می‌دارند ضعیف‌تر می‌شوند. در نتیجه مقداری چربی اضافی در بالا و پایین پلک تجمع می‌یابد که موجب شُل شدن ابرو، افتادگی پلک بالا و ایجاد کیسه‌هایی در زیر چشم می‌گردد. وجود پوست شُل در اطراف چشم، علاوه بر ایجاد ظاهری مسن‌تر می‌تواند باعث ایجاد مشکل در دید محیطی یا جانبی شود. عمل زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی بروز چنین مشکلات بینایی را کاهش داده و یا به طور کامل آن را برطرف می‌کند. بلفاروپلاستی معمولاً به صورت سرپایی انجام می‌شود.

Blepharoplasty-1

برای انتخاب بلفاروپلاستی به عنوان یک گزینۀ مناسب جهت جراحی زیبایی باید در مورد فواید و مضرات آن با پزشک خود مشورت نمایید و کاملاً بدانید که از این جراحی چه انتظاراتی دارید.

چه زمانی بلفاروپلاستی انجام می‌شود
اگر افتادگی یا شُل‌شدگی پلک‌ها باعث جلوگیری از باز نگهداشتن کامل چشم‌ها یا پایین کشیده شدن پلک‌ها شود، می‌توان جراحی زیبایی بلفاروپلاستی را در نظر داشت. برداشتن بافت‌های اضافی از پلک بالا، پلک پایین و یا هر دو می‌تواند دید فرد را بهبود داده و ظاهر چشم‌ها را جوان‌تر سازد.
در موارد زیر بلفاروپلاستی به عنوان یک گزینۀ درمانی مطرح می‌شود:

 • پُف در پلک بالا

 • پوست اضافی در پلک بالا که دید فرد را مختل می‌کند

 • افتادگی پلک پایین که ممکن است باعث نمایان شدن سفیدی چشم در پایین عنبیه شود

 • پوست اضافی در پلک پایین

 • پُف در زیر چشم

بلفاروپلاستی می‌تواند به طور همزمان با جراحی‌های دیگر مانند لیفتینگ ابرو، لیفتینگ صورت و یا ترمیم پوست انجام شود.

مشکلات احتمالی
بلفاروپلاستی مانند دیگر جراحی‌ها با ریسک‌هایی مانند عفونت، بی‌حسی موقت پلک‌ها و یا جای زخم جراحی همراه است. در مورد ریسک‌های جراحی و احتمال بروز آن‌ها با پزشک خود مشورت کنید. پس از ارزیابی فواید و مضرات‌ این جراحی زیبایی شما می‌توانید به کمک پزشک، تصمیمی درست بگیرید.
حین جراحی
بلفاروپلاستی معمولاً به صورت سرپایی و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌پذیرد. جراح یا پزشک بیهوشی علاوه بر تزریق داروی بی‌حسی در پلک، جهت آرامش بیمار داروهای دیگری را نیز به صورت وریدی تزریق می‌کند.
در صورت جراحی هر دو پلک، جراح ابتدا عمل را بر روی پلک بالا انجام می‌دهد. بدین منظور یک برش در راستای چین پلک بالا ایجاد می‌کند. سپس پوست و بافت ماهیچه‌ای اضافی و چربی زیر پوست را بر می‌دارد. برش ایجاد شده با بخیه‌های بسیار کوچکی بسته می‌شود که یک جای زخم پنهان را برجای می‌گذارد. در برخی موارد جهت بستن زخم از چسب‌های نواری و یا چسب‌های پوستی استفاده می‌شود.
برش بر روی پلک پایینی دقیقاً در پایین مژه‌ها روی خطوط طبیعی چشم و در داخل پلک پایینی ایجاد می‌شود. جراح بافت‌های اضافی چربی و ماهیچه‌ای و پوست شُل را برمی‌دارد. بسته به ناحیه برش اولیه، بخیه‌ها می‌تواند داخل یا بر روی خطوط طبیعی پلک پایینی ایجاد شود.

Blepharoplasty-2

Blepharoplasty-3

اگر پلک تا نزدیکی مردمک افتادگی داشته باشد علاوه بر بلفاروپلاستی جراحی دیگری به نام توسیس (Ptosis) نیز مورد نیاز خواهد بود.

پس از جراحی
بلفاروپلاستی وابسته به مکان و میزان بافتی که باید برداشته شود، کمتر از 2 ساعت زمان نیاز دارد. بعد از ریکاوری، فرد می‌تواند به منزل بازگشته و دوره بهبودی خود را سپری کند.

 • بعد از عمل بلفاروپلاستی، جهت جلوگیری از خشک شدن چشم‌ها باید از یک کرم نرم‌کننده استفاده کرد. این کرم ممکن است به طور موقت دید را تار کند. همچنین امکان دارد بعد از جراحی،‌ فرد علائمی مانند اشک ریختن شدید، حساسیت به نور و دوبینی را نیز تجربه کند. در چند روز اول،‌ محل جراحی قرمز است و پلک‌ها متورم و بی‌حس خواهند بود. تورم و کبودی چشم نیز می‌تواند در هفته اول مشاهده شود. استفاده از کمپرس سرد و بسته‌های یخ در کاهش تورم بسیار مؤثر است.

 • بعد از عمل معمولاً درد کمی وجود دارد. برای رفع دردهای متوسط ممکن است داروهای مسکن مانند استامینوفن تجویز شود. باید توجه داشت که از مصرف ایبوپروفن، آسپرین، ناپروکسن و دیگر داروها که احتمال خونریزی را افزایش می‌دهند، خودداری کرد.

 • در صورت بستن زخم با بخیه، بعد از حدود 4-3 روز بخیه‌ها برداشته می‌شوند.

در چند روز اول، رعایت دستورالعمل‌های زیر می‌تواند مفید باشد:

 • خودداری از تحرک زیاد، برداشتن وزنه‌های سنگین، شنا کردن، ایروبیک و دویدن.

 • استفاده از عینک‌های آفتابی برای محافظت از پوست پلک‌ها در مقابل نور خوشید و باد.

 • قرار دادن سر بالاتر از سینه هنگام خواب.

 • دنبال کردن دستورالعمل‌های پزشک در جهت تمیز‌ کردن پلک‌ها، استفاده از قطره‌های چشم و یا استعمال کِرم.

 • مراجعه به پزشک در صورت بروز هر گونه تنگی نفس، درد در قفسه سینه، تپش قلب غیر معمول، درد‌ در نواحی جدید و یا مشکل بینایی.