برجسته کردن گونه و چانه

برجسته کردن گونه و چانه (Chin / Cheek Augmentation Surgery) با قرار دادن ایمپلنت‌های صورت در موقعیت‌های مطلوب انجام می‌پذیرد. هر دو جراحی، با افزایش برآمدگی گونه و چانه و پُرتر نشان دادن آن‌ها باعث بهبود ساختار صورت فرد می‌شود. ایمپلنت‌های صورت نتایج دائمی و قابل پیش‌بینی را با ایجاد چانه و گونه‌های زیبا در توازن با دیگر بخش‌های صورت فراهم می‌آورند.
بسیاری از بیماران که خواستار تغییر چشمگیر در چهره خود هستند یک یا هر دو جراحی را انجام می‌دهند. ایمپلنت‌هایی که برای این جراحی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند از مواد جامد یا نیمه جامد ساخته شده‌اند که نوع آن‌ها مناسب با ساختار صورت فرد و پس از مشاوره با پزشک تعیین می‌‌شود.

انواع ایمپلنت‌های صورت

ایمپلنت‌های صورت به طور خاص از مواد جامد و زیست سازگار ساخته می‌شوند. چنین ایمپلنت‌هایی به منظور افزایش یا تقویت ساختار فیزیکی صورت طراحی شده‌اند. نوع و اندازۀ دقیق ایمپلنت‌هایی که برای هر فرد مناسب باشد نیازمند ارزیابی هدف دلخواه فرد و ویژگی‌های مطلوب او است.

ایمپلنت‌های چانه
اندازه و برآمدگی چانه‌ای که در تناسب با پیشانی و بخش میانی صورت نباشد را افزایش می‌دهند. همچنین چانه‌ای نیاز به جراحی و قرار دادن ایمپلنت دارد که کوچک یا تو رفته باشد یا به صورتی باشد که به نظر می‌رسد درون گردن فرد ناپدید شده است به جای اینکه به عنوان بخش مجزایی از صورت ظاهر شده باشد.
ایمپلنت‌های فک
پهنای بخش یک سوم پایین صورت را افزایش می‌دهند. در واقع همچون چانه، فکی نیاز به قرار دادن ایمپلنت دارد که مجزا از گردن نباشد و به جای زاویه‌دار بودن، از سمت گوش به سمت چانه، انحراف داشته باشد. در برخی موارد، چانه و فک هر دو می‌توانند عامل عدم تعادل در صورت باشند.
ایمپلنت‌های گونه
برآمدگی استخوان‌های گونه را افزایش می‌دهند. این گونه ایمپلنت‌ها به حجم مناطقی که ممکن است مسطح یا تو رفته باشند، اضافه می‌کنند.
ایمپلنت‌های گونه اندازه‌ها و شکل‌های متفاوتی دارند و بیشتر آن‌ها می‌توانند به طور سفارشی برای یک ساختار چهرۀ خاص استفاده شوند. ایمپلنت‌هایی که از هیدروکسی آپاتیت (Hydroxyapatite) ساخته شده‌اند، با بافت طبیعی استخوان صورت یکی شده و تبدیل به بخشی از ساختار گونه‌ها می‌شوند. در مقابل، ایمپلنت‌هایی که از سیلیکون (Silicone) ساخته شده‌اند می‌توانند مدتی بعد از جراحی برداشته شوند چرا که با بافت صورت ترکیب نمی‌شوند.

کاندید مناسب برای ایمپلنت گونه و چانه

کاندید‌های مناسب برای جراحی‌ ایمپلنت گونه و چانه باید شرایط ذیل را داشته باشند:

 • از سلامت عمومی برخوردار باشند.

 • از محدودیت‌های جراحی مطلع باشند.

 • توقعات و اهداف واقع‌گرایانه‌ای داشته باشند.

 • به مواد ایمپلنت حساسیت نداشته باشند.

جراحی برجسته کردن چانه

جراحی برجسته کردن چانه معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌پذیرد. دو روش برای افزایش حجم و شکل دادن به چانه وجود دارد. در روش اول جراح ابتدا یک برش در داخل دهان ایجاد می‌کند. سپس با جابجا کردن استخوان چانه، به شکل مطلوب می‌رسد. در روش دوم که رایج‌تر است، جراح از جایگذاری ایمپلنت برای برجسته کردن چانه استفاده می‌کند. در این روش، برش‌ها می‌تواند در داخل دهان یا زیر چانه ایجاد شود. سپس ایمپلنت‌ها قرار داده شده و محل برش، بخیه زده می‌شود. جراحی معمولاً حدود 30 دقیقه تا یک ساعت به طول می‌انجامد. روش دوم به دلیل تهاجم کمتر و دوره بهبودی کوتاه‌تر رایج‌تر است.

Chin-Cheek-Augmentation-1

Chin-Cheek-Augmentation-2

جراحی برجسته کردن گونه

ایمپلنت‌های گونه جهت بازیابی بافت شُل شده میانی صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد و بدین ترتیب نیاز به جراحی لیفتینگ را به تعویق می‌اندازد. همچنین این جراحی می‌تواند همراه با جراحی لیفتینگ صورت برای زیبایی هر چه بیشتر چهره انجام پذیرد. چنانچه جراحی برجسته کردن گونه همزمان با جراحی لیفتینگ صورت، لیفتینگ ابرو یا لیفتینگ پیشانی انجام گیرد، ایمپلنت می‌تواند از طریق برش‌های ایجاد شده برای جراحی‌های دیگر بر روی ساختار استخوانی گونه قرار داده شود. در غیر این صورت برش‌ها در داخل لب‌ بالایی، پلک پایینی و یا ناحیه گیجگاهی ایجاد می‌شوند. این جراحی تحت بیهوشی عمومی یا وریدی انجام می‌گیرد.

Chin-Cheek-Augmentation-3

بهبودی

با توجه به وضعیت عمومی بیمار بعد از جراحی، ممکن است لازم به بستری شدن وی در شب اول باشد. همچنین امکان بروز برخی ناراحتی‌ها وجود دارد که باعث محدود شدن حرکت یا دشواری در خندیدن و صحبت کردن می‌شود. ایجاد تورم و کبودی نیز امری طبیعی است. دستورالعمل‌های پزشک مربوط به مراقبت‌های بعد از عمل، محدودیت‌های رژیم غذایی و دیگر محدودیت‌های حرکتی باید رعایت شوند. بخیه‌های داخل دهان معمولاً پس از 10 روز از بین می‌روند.

مشکلات احتمالی

در این عمل نیز مانند سایر جراحی‌‌های زیبایی، بروز برخی مشکلات محتمل است که ممکن است نیاز به جراحی ثانویه داشته باشد؛ به عنوان مثال اگر ایمپلنت تغییر مکان محدودی داشته و یا عفونت کند، گاهی لازم است به طور موقت برداشته شده و در زمانی دیگر مجدداً جایگذاری شود. دیگر ریسک‌هایی که کمتر محتمل بوده و خیلی جدی نیست می‌تواند مربوط به نوع خاصی از ایمپلنت باشد. پزشک قبل از جراحی، ریسک‌های احتمالی را بررسی کرده و بهترین گزینه را به بیمار پیشنهاد می‌کند.

نتیجه

نتیجه نهایی بعد از برجسته کردن گونه و چانه ممکن است برای چند هفته یا چند ماه قابل مشاهده نباشد اما بهبودی فُرم چهره به تدریج نمایان می‌شود. دکتر فرزام در ایجاد شکل طبیعی پس از جراحی زیبایی صورت تخصص دارند به طوری که بیشتر اطرافیان متوجه نخواهند شد که فرد، جراحی ایمپلنت داشته است.

بعد از جراحی

 • استراحت کنید و هنگام خواب سر را بالاتر از بدن قرار دهید.

 • از بسته‌های یخ برای کاهش تورم ناحیه جراحی استفاده کنید.

 • داروهای مسکن تجویز شده را طبق توصیه پزشک مصرف کنید.

 • در صورت ایجاد درد شدید و یا افزایش تورم یا دمای بدن سریعاً با مطب پزشک تماس بگیرید.

 • معمولاً در دو روز اول از یک پوشش فشاری بر روی سر استفاده می‌شود. با برداشتن این پوشش باید بخیه‌های زیر چانه با پنبه‌ای آغشته به هیدروژن پروکساید (Hydrogen Peroxide) تمیز و خشک شود. همچنین باید در محل بخیه‌ها، هر روز در سه نوبت از پماد آنتی‌بیوتیک استفاده شود.

دستورالعمل‌های دیگر شامل موارد زیر می‌شود:

 • تورم و کبودی دور دهان و چانه قابل پیش‌بینی است که طی 2 هفته برطرف می‌شود.

 • بعد از جراحی ممکن است لب یا چانه بی‌حس شود که به تدریج برطرف خواهد شد.

 • به دلیل بی‌حسی لب و چانه، در جویدن و آشامیدن دقت کنید.

 • پس از 48 ساعت می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را از سر گیرید. به مدت 1 هفته از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.

 • در 3 روز اول، خندیدن، حرف زدن و حرکات دهان محدود خواهد بود.

 • پس از 48 ساعت می‌توانید استحمام کنید و فعالیت‌های جنسی خود را از سر گیرد.

 • هنگام مسواک زدن دقت کنید.