ساکشن غبغب و صورت

لیپوساکشن گونه و گردن

برخی افراد حجم زیادی چربی انباشته در گردن و نواحی اطراف آن دارند. این ذخایر چربی باعث می‌شوند که پوست این نواحی شکم‌دادگی و افتادگی پیدا کند. اگر چه در مواقعی روش‌های سنتی مانند کاهش وزن، رژیم غذایی و ورزش کردن می‌تواند این مشکل را کمتر کند اما گاهی این چربی‌ها آنقدر زیاد هستند که با کاهش وزن تغییر محسوسی نمی‌کنند.
در این مواقع عمل لیپوساکشن گردن و صورت پیشنهاد می‌شود که طی آن چربی‌های ذخیره شده در ناحیه گردن، غبغب، گونه‌ها و خط گونه برداشته شده تا باعث ایجاد پوستی صاف‌تر و صورتی خوش‌فرم‌تر گردد. در افراد مسن، این جراحی معمولاً با لیفتینگ صورت، ابرو، جراحی بینی و یا پلک همراه است.
اگر چه این عمل برای حذف چربی‌ها و بازگرداندن زیبایی چهره موفق عمل می‌کند اما پیش نیازها و خطراتی را نیز می‌تواند به همراه داشته باشد. بنابراین آگاهی از اصول و شرایط عمل برای بیماران لازم می‌شود.

معمولاً چه کسانی علاقه‌مند به لیپوساکشن گردن هستند؟

بیمارانی که در مورد ظاهرشان در ناحیه گردن اظهار ناراحتی می‌کنند را می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

 • افرادی که در ناحیه گردن، چربی اضافه (غبغب) یا مشکل دو گونه‌ای (گونه‌های افتاده) دارند.

 • افرادی که به دلیل شُل بودن ماهیچه‌ها دارای نوار‌های ماهیچه‌ای در ناحیه گردن هستند (رشته‌های عمودی که معمولاً در گردن افراد مسن دیده می‌شود).

 • افرادی که در ناحیه گردن، پوست اضافی یا پوست کشیده شده (گردن بوقلمون) دارند.

پیش نیازهای عمل
اگر چه برای لیپوساکشن گردن محدودیت سنی و جنسی وجود ندارد اما باید دقت داشت که نتایج عمل در افراد جوان و سالمند یکسان نخواهد بود. در افراد میانسال و سالمند به دلیل از دست رفتن خاصیت قوام و شادابی پوست، لیپوساکن معمولاً به اندازه افراد جوان مؤثر نیست. مسئله دیگر که بایستی بدان توجه شود سلامت جسمی و روانی افرادی است که می‌خواهند تحت عمل قرار گیرند بدین معنی که توقع فرد از نتایج لیپوساکشن باید واقع‌گرایانه باشد. همچنین افرادی که پوست محکم‌تر و با قوام دارند معمولاً به این جراحی بهتر پاسخ می‌دهند. بنابراین معمولاً در بیماران جوان‌تر برداشتن کمی از چربی‌های اضافی تغییر قابل توجهی را در ظاهر فرد به وجود می‌آورد. در بیماران مسن‌تر جهت جوان‌سازی کامل صورت، علاوه بر لیپوساکشن انجام جراحی‌های دیگر مانند لیفتینگ صورت، ابرو و پلک نیز نیاز خواهد بود.
این عمل بر روی افرادی که از بیماری‌هایی نظیر دیابت، فشار خون، بیماری‌های قلبی، کم‌خونی و بیماری‌های تنفسی رنج می‌برند، انجام نمی‌شود مگر در برخی موارد خاص که پزشک تشخیص می‌دهد انجام جراحی مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کند. افرادی که سابقه جراحی در ناحیه گردن داشته‌اند نیز باید از انجام لیپوساکشن خودداری کنند.
قبل از عمل

پیش از عمل پزشک بعضی موارد و دستورالعمل‌ها را به شما می‌دهد تا از نظر فیزیکی و روانی آماده جراحی شوید. این دستورالعمل‌ها شامل برخی محدودیت‌ها در خوردن، آشامیدن، سیگار کشیدن و سایر مواردی می‌شود که ممکن است هنگام جراحی مشکل‌ساز شوند. همچنین ممکن است برای چند روز از مصرف برخی داروهای مکمل و تقویتی مثل کپسول ویتامین و آهن منع شوید. دستورهای پزشک را به دقت دنبال کنید. گاهی ممکن است پزشک تشخیص دهد که پیش از عمل بهتر است از شما خون بگیرند تا طی جراحی مورد استفاده قرار گیرد.

بیهوشی

پیش از عمل لیپوساکشن، بیمار ممکن است بیهوشی داخل وریدی، موضعی یا عمومی دریافت کند. نوع بی‌حسی استفاده شده بسته به میزان چربی دارد که قرار است از ناحیه گردن برداشته شود. در صورتی که میزان چربی زیاد نباشد یکی از دو روش اول و در صورتی که حجم آن بالا باشد (نواحی گونه، چانه و گردن را در بر گیرد) روش بیهوشی عمومی استفاده خواهد شد.

جراحی

مراحل جراحی لیپوساکشن عبارتند از:

 • ابتدا جراح در ناحیه‌ای از صورت که نیازمند لیپوساکشن است، یک برش کوچک ایجاد می‌کند. سپس حجم بالایی محلول دارویی به ناحیه تزریق می‌شود (مقدار این محلول ممکن است تا سه برابر حجم چربی باشد که باید حذف گردد). این محلول از مخلوطی از سرم، اپی‌نفرین (کاهش دهنده خونریزی و کاهش دهنده تورم و کبودی بعد از عمل) و لیدوکائین (بی‌حس کننده موضعی) تشکیل شده است.

 • سپس یک کانولا (لوله باریک) به زیر پوست فرستاده شده و سرم همراه با چربی به بیرون کشیده می‌شود. حضور سرم باعث می‌شود که بتوان با سهولت بیشتری چربی را برداشت. در روش‌های جدیدتر ممکن است از امواج اولتراسوند به همراه تزریق سرم استفاده شود که این امواج بافت‌های چربی را شکسته و حذف آن‌ها را راحت‌تر می‌کند.

 • بعد از خارج کردن سلول‌های چربی، جراح پوست‌های اضافی را بر می‌دارد و ناحیه را بخیه می‌زند. اثری که پس از ترمیم روی پوست باقی می‌ماند یک نشان جزئی در حد 3-2 میلیمتر است که در زیر چانه مخفی شده است.

نتایج لیپوساکشن

لیپوساکشن گردن و غبغب باعث لاغرتر شدن و کشیده‌تر نمودن ظاهر گردن می‌شود که نمایی جوان‌تر به وجود خواهد آورد. این جراحی برای بیمارانی که دارای چربی اضافی در گردن هستند و پوستی با کیفیت دارند، نتایج قابل قبولی به وجود می‌آورد.
به طور خاص، لیپوساکشن گردن و غبغب موارد ذیل را فراهم می‌آورد:

 • بافت چربی را از ناحیه گردن و غبغب برمی‌دارد.

 • در اصلاح زاویه چانه مؤثر است.

 • در بدست آوردن خطی واضح بین چانه و گردن مؤثر می‌باشد.

بدون شک، بعد از لیپوساکشن تغییر قابل توجهی در شکل و ظاهر چهره حاصل می‌شود. صورت شما زیباتر شده و شکلی جوان‌تر به خود می‌گیرد.

بهبودی
 • معمولاً بعد از جراحی اجازه دارید به منزل بازگردید.

 • در 24 ساعت ابتدایی باید استراحت مطلق داشته باشید.

 • طی چند روز اول پس از جراحی باید از پوشش‌های کشدار بر روی ناحیه تحت جراحی استفاده کنید.

 • کمی کبودی و درد ایجاد می‌شود که جهت کاهش آن می‌توانید از قرار دادن یخ و مصرف مسکن استفاده نمایید.

 • معمولاً می‌توانید پس از 5-4 روز، فعالیت‌های روزانه خود را از سر گیرید.

زمان بهبودی برای هر بیمار متفاوت است. در حالی که زمان بهبودی 4-3 روز می‌باشد به شما توصیه می‌شود که 10-7 روز از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید. این امر جهت کاهش درد و تأثیر داروهای مسکن مصرف شده، ضروری خواهد بود.