جوانسازی صورت به روش (PRP (Platelet Rich Plasma

در بیشتر افراد، با افزایش سن پوست الاستیسیته خود را از دست داده و تغییراتی در خطوط صورت ایجاد می‌کند. این امر به خصوص در زیبایی چهره فرد بسیار تأثیرگذار است و می‌تواند باعث ایجاد چهره‌ای پیر، افسرده و یا خسته شود. دو اثر عمده به وجود آمده در نتیجه افزایش سن عبارتند از:

 • تیرگی و خشکی پوست در اثر کاهش جریان خون

 • چین و چروک و ناهمواری در پوست به علت از دست رفتن ماهیچه‌، چربی و بافت‌های همبند که نشانه‌های زیر را ایجاد می‌کند:
  • خطوط عمیق بین دو ابرو و خطوط اخم
  • خطوط عمیق اطراف لب و بینی
  • کاهش حجم گونه
  • شُل شدن خطوط فک
  • از بین رفتن شادابی و جوانی پوست

بدین ترتیب با بیشتر شدن سن، پوست حالت شُل و افتاده پیدا می‌کند و انحناهای زیبا و طبیعی صورت از بین می‌رود. روند پیری طبیعی ممکن است تحت تأثیر عواملی مانند ژنتیک، حالات صورت و فاکتورهای محیطی از قبیل رژیم غذایی نامناسب، سیگار کشیدن و یا تابش مستقیم نور خورشید با سرعت بیشتری رخ دهد. امروزه روش‌های مختلفی جهت برطرف کردن چین و چروک‌های پوست و جوانسازی ارائه شده است که یکی از تکنیک‌های رایج تزریق پلاسمای غنی شده با پلاکت (PRP) می‌باشد.
پلاسمای غنی شده با پلاکت جهت جوانسازی صورت، از سال 2006 در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. این روش درمانی برای افرادی که به یک بهبود تدریجی اما قابل توجه در بافت صورت، کشیدگی پوست و دوره نقاهت کوتاه مدت پس از جراحی نیاز دارند، مطلوب است. با بکارگیری این روش درمانی طبیعی، بهبود چشمگیری در پوست مشاهده می‌شود.
جوانسازی صورت به روش PRP یک تکنیک غیر جراحی برای کشیدن پوست صورت است اما نمی‌تواند تأثیر جراحی لیفتینگ صورت را داشته باشد. این تکنیک امکان بهبود و ترمیم حجم بافت را در نواحی تحت عمل فراهم می‌کند. بهبود بافت و خواص الاستیسیته آن در طول 3 هفته قابل مشاهده می‌باشد. این روند بهبودی به مدت 8 هفته بعد نیز همزمان با انباشته شدن کلاژن و کراتین در زیر پوست ادامه خواهد داشت. به طور معمول، نتیجه عمل می‌تواند برای 2 سال یا بیشتر حفظ شود. نواحی تحت درمان شامل گونه‌ها، میانه صورت (Mid-Face)، چروک‌های اطراف چشم، خطوط لبخند، چین نازولابیال، گردن، جای آکنه و … می‌باشد. فرآیند عمل حدود 90-60 دقیقه طول می‌کشد که این زمان، به پیچیدگی ناحیه تحت عمل بستگی دارد. به منظور دستیابی به بهترین نتیجه، انجام 6-3 دوره درمان با فاصله زمانی 6-4 هفته توصیه می‌شود.

چگونگی عملکرد روش PRP بر روی پوست

به طور خلاصه در این عمل تزریق پلاکت‌های فعال شده که حاوی فاکتورهای رشد هستند باعث فعالسازی سلول‌های بنیادی می‌شود که پوست را ترمیم می‌کنند.

سلول‌های بنیادی موجود در خون
سلول‌های بنیادی بزرگسالان (در مقابل نوعی که از جنین به دست می‌آید) اصطلاحاً به سلول‌هایی اطلاق می‌شود که تک منظوره هستند بدین معنی که تنها در یک بافت خاص از بدن وجود داشته و همان جا رشد و فعالیت می‌کنند. مثلاً سلول‌های بنیادی کبد تنها در همین بافت دیده می‌شوند و فقط در رشد بافت جدید کبدی ایفای نقش می‌کنند اما از طرفی قادرند تمام انواع سلول‌های کبدی را تولید کنند و با قابلیت تکثیر بالایی که دارند وجود تعداد کمی سلول بنیادی کافی است که حجم قابل توجهی از یک بافت، باز تولید شود.
در سال‌های اخیر دانشمندان به این موضوع پی برده‌اند که این نوع سلول‌های بنیادی، در پوست به حالت استراحت وجود دارند و در مواقعی که پوست آسیب می‌بیند (سوختگی یا بریدگی)، این سلول‌ها فعال شده و در بهبودی و بازسازی پوست ایفای نقش می‌کنند. تا چند سال پیش پزشکان راه حل کارا و ساده‌ای نیافته بودند که بتوانند خودشان این سلول‌ها را به طور مصنوعی تحریک کنند تا به وسیله آن بافت‌ها را به طور دلخواه ترمیم نمایند اما امروزه با استفاده از فاکتورهای رشد که در خون (علی‌الخصوص پلاکت‌ها) وجود دارند، پزشکان راهی یافته‌اند که به طور دلخواه سلول‌های بنیادی موجود در پوست را فعال کرده و آن‌ها را وادار به بازسازی علائم ناخواسته (مانند چین و چروک) روی پوست صورت نمایند.

آنچه حین عمل جوانسازی پوست به روش PRP رخ می‌دهد

 • در بخش اول عمل، پزشک با تکنیک‌ها خاصی، پُر کننده اسید هیالورونیک (نوعی ماده ترمیم کننده مانند رستیلن یا جوودرم) را به پوست شما اعمال می‌کند؛ به طوری که با حفظ ظاهر طبیعی، حالت جوان‌تری به پوست بدهد. در هنگام عمل، پزشک تمام مبانی زیبایی شناسی که در منابع علمی وجود دارد را در نظر می‌گیرد تا از به وجود آمدن ظاهری غیر طبیعی جلوگیری کند.

 • پس از ایجاد یک پوست جوان‌تر و طبیعی، پزشک به اندازه یک آزمایش خون از شما خون می‌گیرد؛

 • خون را در دستگاه سانتریفیوژ قرار می‌دهد که با سرعت خیلی زیاد چرخیده و با استفاده از نیروی گریز از مرکز موجب می‌شود که پلاکت‌ها از سایر بخش‌های خون جدا شوند. به مایع به دست آمده پلاسمای غنی شده با پلاکت گویند. بنابراین پلاسمای غنی از پلاکت بخشی از پلاسمای خون است که غلظت پلاکت آن بالاتر از حد معمول بوده و به علاوه مجموعه کامل فاکتورهای انعقادی دیگر را نیز در بر دارد.

PRP-1

 • سپس پزشک پلاکت‌ها را فعال می‌کند به طوری که حداقل 8 فاکتور رشد از میان فاکتورهایی که به طور طبیعی در فرآیند ترمیم بافت مؤثر هستند، آزاد گردد. این فاکتورها می‌توانند کلاژن و جریان خون در ناحیه هدف را افزایش دهند.

 • سپس از یک کِرم برای بی‌حسی موضعی و یا از مسدود‌سازی اعصاب جهت بی‌حسی استفاده می‌شود.

 • در نهایت پزشک با استفاده از یک سوزن بسیار ظریف، فاکتورهای رشد به دست آمده از خون خود شما را مستقیماً به زیر پوست ناحیه آسیب دیده تزریق می‌کند.

PRP-2

این فاکتورهای رشد باعث فعال شدن سلول‌ها بنیادی می‌شوند؛ زیرا سلول‌ها “گمان می‌کنند” که خونریزی اتفاق افتاده و بایستی جهت ترمیم آن وارد عمل شوند. سپس این سلول‌های بنیادی کلاژن، رگ‌های خونی و بافت‌های چربی جدیدی می‌سازند که جایگزین بافت‌های از دست رفته به دلیل افزایش سن می‌گردند.

ویژگی‌های دیگر جوانسازی پوست صورت به روش PRP

 • به دلیل استفاده از کِرم‌های بی‌حسی حدود 45 دقیقه قبل از عمل PRP، این روش بسیار راحت انجام خواهد گرفت. بنابراین اکثر بیماران، درد زیادی احساس نمی‌کنند.

 • با بکارگیری این روش معمولاً دوره نقاهت بسیار کوتاه است. قرمزی پوست به مدت 1 روز پس از درمان باقی می‌ماند. کبودی کمی نیز ممکن است روی پوست دیده شود که طی 1 هفته اول از بین می‌رود. این کبودی با استفاده از محصولات آرایشی قابل پوشاندن است.

 • بیمار می‌تواند به سرعت فعالیت‌های روزانه خود را از سر گیرد اما باید توجه داشت که صورت در مقابل نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.

 • تمامی مراحل درمان طی 2 ساعت و در یک روز انجام می‌پذیرد. عمل تزریق به تنهایی نیازمند 20 دقیقه زمان است.

 • روش PRP کاملاً ایمن است زیرا ماده تزریقی از بدن خود فرد تهیه می‌شود و به همین دلیل هیچ واکنش آلرژیکی در پی ندارد. به علاوه PRP شامل سلول‌های سفید خون است که نقش دفاعی در برابر عفونت دارند. در نتیجه عفونت ناشی از PRP به ندرت اتفاق می‌افتد.

 • افرادی که درگیر بیماری پوستی، عفونت پوستی، آکنه، سرطان، شیمی‌درمانی و اختلالات متابولیسم و سیستمیک هستند و یا اختلالاتی در کارایی پلاکت‌های خون دارند باید از انجام روش PRP خودداری کنند.

 • اثرات این عمل 3-2 ماه پس از آن آشکار شده و 1 تا 2 سال دوام می‌یابد.